Składniki:
- 10 kg ogórków
- koper - 1 wiązka
- ok. 6 główek czosnku
- 4 korzenie chrzanu, ok. 20 cm
- pieprz czarny ziarnisty
- gorczyca
- liście laurowe
- ziele angielskie
Na 10 kg ogórków potrzeba ok. 23 litrowych słoi. Na dno każdego słoika daję po 2 ząbki czosnku, kilka ziarenek pieprzu i gorczycy, po jednym listku laurowym i 1 ziele angielskie. Potem daję po 2 kawałki chrzanu - takie paseczki 2-3 cm i trochę kopru. Potem nakładam ogórki, w połowie słoika znowu 2 kawałki chrzanu 2 ząbki czosnku, trochę kopru i układam ogórki prawie do pełna, tak aby jeszcze na górę zmieścił się koper. Tak przygotowane słoje zalewam wodą z solą i zakręcam. Odstawiam na kilka dni, aby ogórki się ukisiły, potem przenoszę je do piwnicy. Jeśli ktoś nie lubi bardzo kwaśnych ogórków, może po kilku dniach je zapasteryzować - w ten sposób przerwie proces kiszenia. Ja tego nie robię, cała rodzina lubi kwaśne ogórki. Jeszcze jedno: jak widać na zdjęciu, ogórki stoją w pojemnikach, ponieważ będzie z nich kipieć, w trakcie fermentacji.
Rady:
- Do przetworów najlepiej używać soli niejodowanej, pisze na niej, że jest przeznaczona właśnie do zapraw.
- Aby słoje dobrze trzymały - to dotyczy wszystkich zapraw - należy uważać z doborem zakrętek: słoje litrowe mają 2 rodzaje zakrętek z czterema lub sześcioma zaczepami. Jeśli do słoja z czterema zaczepami dobierzemy nakrętkę "na 6", to słój będzie nieszczelny i jego zawartość popsuje się.
Przepis ciekawy ale z małym mankamentem. Brak ilości soli do zalewy. Podejrzewam , że w granicach 22 do 24 łyżek soli na te 11 litrów wody. A woda ? Kranówka czy jakaś np. źródlana niegazowana ????
OdpowiedzUsuńDziękuję za uwagę. Zawsze daję 5dag soli na litr przegotowanej letniej wody.
Usuń